Wyjątkowo malownicze i nieduże drzewka o przewieszających się parasolowato pędach mogące rosnąć w każdym ogrodzie, a nawet i w donicach na tarasie. Obecnie szczepi się w ten sposób wiele gatunków drzew i krzewów.

W naszej szkółce, w tym sezonie, zachęcam, by przyjrzeli się Państwo kilkunastu taksonom, które nasi Klienci darzą uznaniem i wybrali jako najpiękniejsze.

Na „pierwszy ogień”- numer jeden w rankingu: Buk pospolity ‘Purpurea Pendula’(4). Nieustannie budzi podziw naszych Klientów jednocześnie zmuszając ich do poszukiwania miejsca w ogrodzie, by gdzieś go posadzić. Całoroczne, wiśniowe, błyszczące liście to niezaprzeczalny atut tego pięknego drzewka. Tuż za bukiem, prawie ex aequo – Wiśnia piłkowana ‘Kiku-shidare-zakura’ - kwitnąca wczesną wiosną piękność, osypana obficie jasnoróżowymi, pełnymi kwiatami. Jesienią liście ładnie przebarwiają się na pomarańczowo i żółto. Faworytka wielu Klientów, podobnie jak i kolejna często wskazywana Wiśnia ‘Snow Fountains’, przepiękna w swojej bieli. Pokładające się aż na ziemi długie wiotkie gałązki obsypane białymi kwiatami, nasuwają bezwiednie skojarzenie z białym welonem panny młodej.

Na czwartym miejscu – Wiąz ‘Camperdownii’ – drzewko zakwitające jasnozielonymi kwiatami oblepiającymi gałązki na całej ich długości. Ma pięknie, dachówkowato ułożone, duże, zielone liście. Większe egzemplarze budzą szczery podziw - szczególnie podczas kwitnienia. Gorąco polecamy. Grujecznik japoński ‘Pendula’to rarytas wzbudzający emocje szczególnie jesienią, gdy zmienia kolor na czerwono-pomarańczowy. Już niewielkie nawet egzemplarze wyglądają naprawdę widowiskowo. Niewielu może mu się wtedy oprzeć. Jarzębina zwyczajna ‘Pendula’ to kolejne drzewko przyciągające swoją urodą: wiosną aromatycznymi kwiatami, a jesienią karminowymi owocami i pięknie przebarwiającymi się liśćmi. Złotokap alpejski ‘Pendulum’  przyciąga wzrok długimi, żółtymi, malowniczo zwisającymi kwiatostanami i nie można przejść obok niego obojętnie. Zasługuje na posadzenie w ogrodzie w równej mierze jak i bardzo podobny do niego Laburnocytisus Adama, który robi furorę wśród Klientów.

Następna wybranka to Wierzba iwa 'Pendula’- doskonała na tarasy, bo niewielka i urocza. Świeżością zielonych listków i gęstą koroną o łagodnym pokroju wprowadza w otoczeniu spokój i porządek.

Kolejna odsłona to Brzoza brodawkowata 'Youngii’ (1) z łagodnie falującymi, delikatnymi gałązkami, wyróżniająca się w ogrodzie piękną białą korą. Podsadzona wrzosami o purpurowych kwiatach wygląda zjawiskowo. Wierzba biała ‘Tristis’ (3)lubiana przez wielu i często ciągająca po ziemi swoje długie, żółtawe pędy. Malowniczo wygląda o każdej porze roku, a posadzona w pobliżu wody zawsze działa uspokajająco na skołatane nerwy. I na koniec przedstawiciele roślin iglastych - Modrzew europejski ‘Pendula’(2)wyróżniony za swoją „puszystość” i piękną zieleń świeżych, wiosennych igieł oraz Jałowiec rozesłany ‘Nana’niezmiennie budzący zainteresowanie swoją elegancją i soczystą zielenią gęstych pędów.

Oczywiście to nie wszystkie „parasolki” wskazane przez Państwa jako godne uwagi, tylko te najczęściej wybierane. Zauważyli Państwo również wierzbę iwę ‘Kilmarnock’ o dużych, miękkich „kotkach”, morwę białą ‘Pendulę’, brzozę ‘Gracilis’ czy karaganę syberyjską w odmianach ‘Walker’ i ‘Pendula’. Tych z Państwa, co nie brali udziału w zabawie,  zapraszam  do  wytypowania swoich ulubieńców i poszukania dla nich miejsca w ogrodzie lub na tarasie. Z całą pewnością będą uprzyjemniać  Państwu zarówno wypoczynek jak i pracę w ogrodzie.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia naszej szkółki. 

Wanda Jąkalska 

brzoza modrzew wierzba biala buk
 wisnia  wiaz  wierzba biala  grujecznik