W wiosennej sprzedaży, już od marca, pojawi się długo wyczekiwany powojnik 'Josephine'. Niewiele jest powojników, które wyróżniałyby się tak długim okresem kwitnienia i tak spektakularnymi kwiatami. Powojnik należy do grupy Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. W 1980 roku pnącze zostało przypadkowo zakupione razem z innymi roślinami na targowisku Twickenham w Londynie przez panią Josephine Hill.

Pnączem zainteresował się znany angielski ekspert od powojników – Raymond J. Evison – który wprowadził go do sprzedaży w 1998 r. Jeszcze w tym samym roku powojnik zdobył nagrodę Chelsea Flower Shop.

Powojnik osiąga 2-3 m wysokości i szerokości. Ogromne i zawsze pełne kwiaty mają skomplikowaną budowę. W zależności od miejsca posadzenia mają bądź bardziej „bzową”, fioletowo-różową barwę – w słońcu - lub zielonkawą kolorystykę płatków - w półcieniu.

Kwiaty w maju i przez cały czerwiec ciągle ewoluują, zmieniając swój wygląd – rozwijają się warstwowo. Kwitną ok.10 tygodni - od późnej wiosny do wczesnej jesieni: maj-czerwiec, sierpień-wrzesień. Wystawa: każda prócz północnej. Cięcie – pędy skracamy wczesną wiosną o 1/3 długości. Podłoże próchniczne, żyzne, średnio wilgotne, zasadowe, z dużą ilością miejsca na korzenie. Strefa USDA: 4-9.

W tym sezonie w uprawach szkółki pojawi się dużo nowości w grupie krzewów liściastych, bylin oraz karłowych roślin iglastych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej szkółki.

Wanda Jąkalska