Witam serdecznie.
Chcę dzisiaj przypomnieć o trzech starych odmianach gruszy, które mamy w sprzedaży w naszej szkółce, a które ze względu na cenne walory warte są Państwa uwagi. Sadzonki sprzedawane są w I wyborze, z gołym, dobrze rozwiniętym korzeniem i są wolne od wirusów. Gwarantujemy również czystość odmianową.

bera zlota1mlGruszą, którą szczególnie polecam jest ‘Bera Złota’, ‘Salisburry’, Princesse Marianne’

Najpierw troszkę ciekawostek.
Ta stara belgijska odmiana opisywana jest już od 1853 roku, aczkolwiek została wyselekcjonowana znacznie wcześniej. Hodowca tej odmiany, Jean Baptiste van Mons, nazwał ją na cześć królowej holenderskiej Marianne. Van Mons był inicjatorem pierwszego programu hodowli gruszek, który polegał na selekcjonowaniu sadzonek pozyskanych z nasion. W swojej szkółce miał 80 tysięcy sadzonek. Dość szybko udało mu się wyselekcjonować ponad 40 odmian grusz. Część z nich uprawiana jest na całym świecie do dzisiaj.
W Królestwie Polskim przyjęła się nazwa ‘Salisbury’ wprowadzona jako synonim przez Christiana E. Langethala w niemieckim katalogu roślin rolniczych z 1853 roku, gdzie odmiana została skatalogowana oraz umieszczono jej realistyczne, kolorowe rysunki .
Ciekawostką jest też to, że kiedyś do szczepień odmian grusz jako podkładek używano głogu, jarzębu, a nawet jabłoni (na M26 z pośrednią ‘Winter Banana’ udały się ‘Komisówka’ i ‘Bonkreta Williamsa’).

OPIS ODMIANY
Drzewo tej odmiany rośnie bujnie, ma „rozwichrzony” pokrój o przewieszających się gałęziach. Owoce dość duże, regularne, o szorstkiej, zielonkawo- ordzawionej skórce. Miąższ biały, soczysto-winny, dość delikatny, aromatyczny. Owoce dojrzewają już na początku września, ale właściwa pora zbiorów to przełom września i października. Dobrze trzymają się na drzewie. Przechowują się bardzo dobrze przez kilka tygodni. Odmiana owocuje obficie i stale. Mało wrażliwa na choroby grzybowe i średnio odporna na mróz.

 

Drugą cenną odmianą jest ‘Komisówka’ przez wielu uważana za najlepszą z gruszek.
Jest odmianą zimową, równie starą co opisana wyżej ‘Salisbury’. Została wyhodowana w ogrodzie Związku Ogrodniczego w Angers we Francji. Pierwszy raz owocowała w 1849 roku. Używane synonimy to ‘Comice’ i ‘Doyenne du Comice’.

OPIS ODMIANY
Drzewo rośnie silnie i ma nieregularną, stożkową koronę. Kwitnie dość późno i długo. Owoce duże, o matowej lub lekko błyszczącej, zielonożółtej, gładkiej skórce z niedużym rumieńcem. Miąższ kremowobiały, bardzo soczysty, winno słodki i aromatyczny. Bardzo smaczny. W okres owocowania wchodzi po 4-5 latach. Zbiór owoców od początku października. Do jedzenia nadaje się w listopadzie. Owoc dobrze się przechowuje w chłodnych warunkach. Odmiana jest dość odporna na choroby grzybowe i odporna na choroby kory i drewna. Na mróz średnio wrażliwa. Do dobrego owocowania potrzebuje dobrej, żyznej, przepuszczalnej ziemi. Plonuje corocznie, umiarkowanie obficie. Dobrymi zapylaczami są dla niej: Faworytka, Konferencja, Bera Hardy, Bonkreta Williamsa.

 

Trzecią odmianą jest ‘Faworytka’. Odmiana wyselekcjonowana w USA przez Thaddeusa Clappa z siewki odmiany ‘Flamandka’ w 1860r.

OPIS ODMIANY
Jest odmianą jesienną o wczesnej porze dojrzewania. Drzewo rośnie silnie i ma szeroko stożkowy, nieregularny, luźny pokrój. Owocowanie rozpoczyna w 4-5 roku po posadzeniu; jest ono coroczne i obfite. Owoce duże, zielonożółte, błyszczące, lekko tłuste, z czerwonawym rumieńcem. Miąższ jasnożółty, bardzo soczysty, delikatny, bardzo smaczny. Dojrzałość zbiorczą osiąga po 10 sierpnia (zależne od regionu). Na mróz średnio odporna. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i susz.

W sprzedaży mamy również mutant tej odmiany znaleziony w USA w 1939 roku o nazwie ‘Red Faworytka”. Owoce tej odmiany są w całości pokryte czerwonym rumieńcem. Od ‘Faworytki’ odróżnia ją, oprócz tej cechy, tylko późniejszy o kilka dni termin zbioru owoców. Odmiana o doskonałym smaku.