Witam serdecznie,
dziś chcę poruszyć ten temat, bo wielu klientów ma z tym kłopoty. Przekwitnięte trawy można ściąć zarówno jesienią jak i wiosną. Jednakże z powodu dużych walorów dekoracyjnych w czasie jesieni i zimy, namawiam do pozostawienia ich na rabatach i w donicach aż do wiosny.

Wiosną termin cięcia traw jest zależny od ustąpienia zimy. Przeważnie możemy rozpoczynać cięcie od połowy marca. Jeżeli jednak zima się przedłuża, to cięcie opóźniamy do czasu ustąpienia silnych przymrozków. Powód jest prosty – suche liście doskonale chronią korzeń przed zimnem. Jeśli korzenie były dodatkowo okopczykowane lub czymś przykryte, to przed cięciem usuwamy okrywy. Do usunięcia uschniętych liści i kwiatostanów przystępujemy zanim zaczną rozwijać się młodziutkie pędy. Wysokość cięcia zależna jest od gatunku trawy i jej wieku.

Trawy wysokie np. miskanty, trawy pampasowe oraz trawy średniej wysokości np. trzcinniki, Imperata, śmiałki, rozplenice, proso rózgowate, ostnice, molinie, Hakonechloa - tniemy na wysokości ok.10-15cm. 

Duże wieloletnie, rozrośnięte kępy należy ciąć trochę wyżej - na wysokość ok. 20-30cm.

Niskie trawy np. kostrzewy, turzyce (Carex) należy oczyścić tylko 

z uschniętych liści. Można również ściąć całą kępkę w przypadku, gdy jest w większości uschnięta, modelując kształt kępki w ładne półkola.
Odmianę Carex comans 'Bronse Form ' i podobne jej odmiany
o brązowych liściach należy ściąć na 3/4 wysokości liści. Odmiany te nie lubią ogólnie niskiego cięcia. Można je jednak odmładzać co kilka lat ścinając je na wys. ok.15 cm.

Trawom zimozielonym np. z gatunku Carex oraz bylinom „trawopodobnym” np. Liriope, Ophiopogon, które zachowują turgor całą zimę - obcinamy nożyczkami tylko uszkodzone części liści lub usuwamy uszkodzone liście w całości. Co 3 lata można ściąć je w całości w celu odmłodzenia kępy.

grass big

Jeśli spóźnimy się z cięciem i rośliny zaczną wypuszczać młode liście, zabieg usuwania starych pędów i liści należy przeprowadzić ostrożnie i pojedynczo przycinać po kolei każdą uschniętą łodygę uważając, by nie uszkodzić nowych przyrostów.

Należy pamiętać, że do cięcia należy używać ostrych narzędzi np. sekatorów, nożyc szpalerowych lub nożyc elektrycznych lub spalinowych do żywopłotu, kos spalinowych z zamontowanym nożem lub ostrą grubą żyłką. Do cięcia drobnych przemrożeń wystarczą ostre nożyczki.

Po wiosennym cięciu trawy zawsze obsypujemy nawozami organicznymi (obornik np. granulowany, kompost) i w trakcie sezonu zasilamy uniwersalnym nawozem mineralnym wg wskazówek podanych przez producenta.

Poświęcenie niewielkiej nawet uwagi tym wytrzymałym na trudne warunki roślinom na pewno przyniesie doskonałe efekty dekoracyjne.