Drzewka i krzewy owocowe

Jabłoń domowa / Malus domestica ANTONÓWKA ZWYKŁA

Kategoria: Jabłonie
Odmiana wczesnojesienna. Owoce średniej wielkości, niesymetryczne, o zmiennym kształcie - kulistym lub wydłużonym. Skórka delikatna, gładka, zielonosłomkowa, czasem z delikatnym bladym, różowym rumieńcem. Dojrzałe owoce mają miąższ soczysty, kwaskowy, o wyraźnym, silnym, landrynkowym zapachu. Zawierają dużo pektyn i kwasów organicznych. Chociaż po zbiorze są twarde, nie nadają się jednak do długiego przechowywania. Drzewa 'Antonówki' różnie wchodzą w okres owocowania: część drzew wcześnie, część późno. Owocują często przemiennie, co drugi rok na początku września. Rosną wolno, często wytwarzając krzywy pień i dużą kulistą koronę. Odmiana jest bardzo wytrzymała na mróz. Odporna na parcha i mączniaka, wrażliwa natomiast na z rzadka występującą u nas zarazę ogniową.

Przygotowanie do sadzenia: 

Sadzenie jesienne:

Prace przygotowawcze należy rozpocząć na początku sierpnia od przekopania podłoża
i wybrania korzeni uciążliwych chwastów np. kłączy perzu, pokrzywy, mniszka (mlecz). Można to zrobić również za pomocą herbicydów, zachowując okres karencji podany na opakowaniu środka. Po tym czasie grunt przekopać i rozsiać nawóz wieloskładnikowy, odpowiedni dla roślin owocowych. Gdy gleba jest za kwaśna - pH poniżej 6,2 , warto rozsiać wapno rolnicze (wg wskazań na opakowaniu). Potem rozrzucić warstwę torfu, kompostu, starego, próchnicznego obornika. Z braku takowego należy rozrzucić obornik granulowany. Wszystko przekopać.  Wysiać na obręb sadzenia drzewek tzw. nawóz zielony.  Może to być np. facelia. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz  pulchną
i bogatą w składniki pokarmowe glebę. Do jesieni facelia nieco podrośnie, a gdy tylko zawiąże pąki kwiatowe, trzeba posiekać ją szpadlem i  dokładnie przekopać ją z glebą. Aby przyspieszyć rozkład zielonej masy, przed przekopaniem rozsyp na facelię nieco nawozu azotowego. Na tak przygotowanym stanowisku z powodzeniem możesz sadzić wszystkie drzewa owocowe, a także krzewy owocowe, truskawki, poziomki, maliny, jeżyny, pnącza owocowe. Dla krzewów wybitnie kwaśnolubnych np. borówki amerykańskiej rozsypujemy na powierzchni i do samego dołka grubą warstwę kwaśnego torfu (pH 3,5). Nie zapomnijmy po posadzeniu dobrze podlać rośliny.

Sadzenie wiosenne:

Ziemię głęboko przekopujemy i usuwamy korzenie chwastów trwałych np. mniszka, perzu. Można to zrobić również za pomocą herbicydów, zachowując okres karencji podany na opakowaniu środka. Musimy ją również wzbogacić w substancje organiczne
i mineralne. Na przestrzeni ok. 1 m 2 rozsypujemy substrat torfowy, obornik lub kompost oraz rozsiać nawóz wieloskładnikowy, odpowiedni dla roślin owocowych  (dawki wg zaleceń producenta nawozu). Na żyznych, dobrze uprawionych glebach, wystarczy zaprawić same dołki, w które będziemy sadzić rośliny. Nie zapomnijmy po posadzeniu dobrze podlać rośliny.

PRZEPISY  KULINARNE

przepis własny: JABŁECZNIK

Składniki na ciasto: 80 dag maki pszennej, duża szczypta soli, 1 szkl.cukru, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżeczki cukru wanilinowego, 1 margaryna, 1/2 kostki smalcu,     1 całe jajko, 3 żółtka, 4-6 łyżek gęstej, kwaśnej śmietany (kefiru, jogurtu nat.).
Pozostałe składniki: 7-9 dużych, obranych jabłek Antonówki, 1 łyżeczka cynamonu, ok. pół szkl.cukru (do smaku), 3 łyżki tartej bułki,
Blacha proskokatna standardowa ok. 25 x 38cm 
Wykonanie:
Obrane jabłka zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Dodać pozostałe składniki. Wymieszać. Gdyby jabłka przed wyłożeniem na ciasto puściły sok - sok odsączyć.
na stolnicy wymieszać dokładnie, na sucho, wszystkie produkty sypkie: mąkę, sól, cukier, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy. Dodać margarynę i smalec. Dokładnie posiekać na drobniutkie kawałki i rozetrzeć z mąką. Usypać "mały wulkan"
z kraterem pośrodku, w który wbić jajko i dodać żółtka oraz śmietanę. Wymieszać jajka ze śmietaną, a nastepnie z mąką. Zagnieść ciasto. Uformowaną kulę podzielić na dwie nierówne części- większą na spód ciasta i mniejszą na cienki plaster przykrywający jabłka. Większą część rozwałkować i ułożyć w posmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką blaszce. Włożyć starte jabłka, przykryć drugim plastrem ciasta. Ciasto nakłuć widelcem w kilkunastu miejscach. Wierzch ciasta posmarować mlekiem.
Piec w temp. 175-180 st.C przez ok. 45 min. Gotowe ciasto jest ładnie zrumienione. Smacznego!

  

Zapytaj o produkt