Drzewka i krzewy owocowe

Jabłoń rajska / Malus sylvestris

Kategoria: Jabłonie
Purpurowo-czerwone, kuliste owoce jabłoni pospolitej dorastają do 3 cm średnicy, są odporne na parcha jabłoni i trwałe; utrzymują się na gałązkach aż do zimy. Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie, niż tradycyjne odmiany owocowe. Drzewo ma wolne tempo wzrostu, tworzy ażurową, kulisto-spłaszczoną koronę i dorasta do 5 m wysokości. Duże, pojedyncze, różowe kwiaty pojawiają się na początku maja. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa około 2 tygodni. Barwa liści początkowo purpurowa, ale z początkiem lata liście zielenieją. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, piaszczysto-gliniastych. Podłoże lekko kwaśne o pH 6,2-6,7. Aby młode jabłonki po posadzeniu dobrze rosły i owocowały, należy przed sadzeniem przygotować glebę*. Stanowisko wyłącznie słoneczne.

*Przygotowanie podłoża pod sadzenie drzew i krzewów owocowych

Sadzenie jesienne:

Prace przygotowawcze należy rozpocząć na początku sierpnia od przekopania podłoża i wybrania korzeni uciążliwych chwastów np. kłączy perzu, pokrzywy, mniszka (mlecz). Można to zrobić również za pomocą herbicydów, zachowując okres karencji podany na opakowaniu środka. Po tym czasie grunt przekopać i rozsiać nawóz wieloskładnikowy, odpowiedni dla roślin owocowych. Gdy gleba jest za kwaśna - pH poniżej 6,2 , warto rozsiać wapno rolnicze (wg wskazań na opakowaniu). Potem rozrzucić warstwę torfu, kompostu, starego, próchnicznego obornika. Z braku takowego należy rozrzucić obornik granulowany. Wszystko przekopać.  Wysiać na obręb sadzenia drzewek tzw. nawóz zielony.  Może to być np. facelia. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz  pulchną i bogatą w składniki pokarmowe glebę. Do jesieni facelia nieco podrośnie, a gdy tylko zawiąże pąki kwiatowe, trzeba posiekać ją szpadlem i  dokładnie przekopać ją z glebą. Aby przyspieszyć rozkład zielonej masy, przed przekopaniem rozsyp na facelię nieco nawozu azotowego. Na tak przygotowanym stanowisku z powodzeniem możesz sadzić wszystkie drzewa owocowe, a także krzewy owocowe, truskawki, poziomki, maliny, jeżyny, pnącza owocowe. Dla krzewów wybitnie kwaśnolubnych np. borówki amerykańskiej rozsypujemy na powierzchni i do samego dołka grubą warstwę kwaśnego torfu (pH 3,5). Nie zapomnijmy po posadzeniu dobrze podlać rośliny.

Sadzenie wiosenne:

Ziemię głęboko przekopujemy i usuwamy korzenie chwastów trwałych np. mniszka, perzu. Można to zrobić również za pomocą herbicydów, zachowując okres karencji podany na opakowaniu środka. Musimy ją również wzbogacić w substancje organiczne i mineralne. Na przestrzeni ok. 1 m 2 rozsypujemy substrat torfowy, obornik lub kompost oraz rozsiać nawóz wieloskładnikowy, odpowiedni dla roślin owocowych ( dawki wg zaleceń producenta nawozu). Na żyznych, dobrze uprawionych glebach, wystarczy zaprawić same dołki, w które będziemy sadzić rośliny. Nie zapomnijmy po posadzeniu dobrze podlać rośliny.

PRZEPISY  KULINARNE

Konfitury z rajskich jabłuszek

przepis ze strony ww.wielkiezarcie.com

Składniki : 1 kg czerwonych, jędrnych jabłuszek / 1,3 kg cukru /2 goździki / pół łyżeczki cynamonu

Wykonanie :
Jabłuszka umyć i  osuszyć  np. papierowym ręcznikiem. Nakłuć w kilku miejscach głęboko drewnianą wykałaczką, włożyć do płaskiego, szerokiego rondla, zalać zimną wodą i obgotować na bardzo małym ogniu do 5 min. Uważać by nie popękały. Następnie odcedzić (wodę zostawić) i osączyć. Z 4 szklanek cukru i 2 szklanek wody , w której gotowały się jabłuszka oraz cynamonu i goździków  przygotować syrop. Jak ktoś nie lubi tych przypraw, to można nie dodawać.
Jabłuszka zalać wrzącym syropem i zostawić na noc. Następnego dnia syrop zlać, zagotować, dodać 3/4 szklanki cukru. Do gęstego syropu włożyć jabłuszka i smażyć na bardzo małym ogniu dotąd, aż staną się przezroczyste. Gorące konfitury przełożyć do wyparzonych stoików, zamknąć je, odwrócić do góry dnem i przykryć kocem lub pasteryzować 5-10 min w temperaturze 70stopni C.
Zapytaj o produkt