Drzewka i krzewy owocowe

Pigwa pospolita / Cydonia oblonga

Kategoria: Pozostałe gatunki
Drzewo rośnie od 3 do 5 m wysokości. Kwiaty jasnoróżowe, duże, pachnące, przydające drzewu dużego uroku. Owoce cytrynowożółte, głęboko żebrowane kształtem mogą przypominać jabłko bądź gruszkę. Mają aromatyczny, mało soczysty, twardy miąższ z kamiennymi komórkami oraz słodko-cierpki smak. Zawierają bardzo duże ilości kwasów organicznych, garbników, witamin, pektyn, mikro- i makroelementów oraz składników organicznych. Pojawiają się od września do listopada. Nasiona pigwy są trujące i należy je przy obróbce oddzielić od owoców. Niestety nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Pigwa pospolita wymaga gleby żyznej, stale wilgotnej i słonecznego stanowiska osłoniętego od wiatrów. Nie jest w pełni mrozoodporna, tak więc w ostrzejsze zimy może przemarzać. Drzewu trzeba pomóc przezimować osłaniając je chochołem ze słomy, trzciny lub grubo obwiązać zimową agrowłókniną. Drzewo jest wykorzystywane do produkcji miodu pigwowego oraz dzięki dużej zawartości pektyn, do przygotowania marmolady, dżemu, powideł, galaretek, kompotów, soków, past. Z owoców tego drzewa można też zrobić doskonałej jakości likiery, nalewki oraz wina. Świetny owoc jako dodatek szczególnie do kompotu z gruszek, który nabiera wspaniałego aromatu. Po upieczeniu/ ugotowaniu można  podać je jako dodatek do potraw z mięsa i dziczyzny. Owoce charakteryzują się również właściwościami leczniczymi. Można je przechowywać w chłodnym pomieszczeniu przez kilka miesięcy. Z jednego drzewa w pełni owocowania można zebrać od 15 do 20 kg owoców.

PRZEPISY KULINARNE

Konfitura z pigwy

składniki: 2 kg pigwy, 2 kg cukru, 1 l wody
Owoce obieramy, wykrawając gniazda nasienne. Kroimy na cząstki i od razu zalewamy wodą. Wolno gotujemy na małym ogniu aż będą miękkie. Oddzielnie przygotujmy syrop z cukru i wody. Od czasu do czasu usuwajmy z niego szumowiny. Do syropu wkładamy pigwę, zakrywamy i pozostawiamy do następnego dnia. Potem wyjmujemy je np. widelcem, syrop ponownie gotujemy i wkładamy do wrzącego nasze pigwy. Smażymy 1-2 minuty i zestawiamy na 10 minut na bok, by ponownie go zagotować na małym ogniu. I tak 3 razy. Owoce w konfiturze mają być przezroczyste. Przekładamy prawie wrzącą do słoików i odwracamy je do góry dnem by wystygły.

Galaretka z pigwy

składniki : obierzyny z owoców , 0,5 kg cukru
Do garnka wrzucamy obierzyny, zalewamy wodą w ilości takiej, by zakryły obierki i gotujemy pół godziny. Potem kompot przecedzamy przez gazę lub płótno i na każdy litr płynu dajemy 0,5kg cukru. Gotujemy tak długo aż galaretka uzyska żelową, gęstą , lekko różową konsystencję.

Pigwówka

składniki: 1 kg pigwy, 0,5 kg cukru, 1 l wódki, 200 ml spirytusu
Owoce umyć, obrać, wyjąć gniazda nasienne, zalać wódką w dużym słoju i odstawić na 45 dni w ciepłe miejsce. Potem nalew zlać, a owoce zasypać cukrem i wymieszać. Od czasu do czasu potrząsać słojem aż powstanie gęsty syrop. Cukier ma być rozpuszczony. Teraz z powrotem do słoika wlewamy  wcześniej zlaną wódkę i spirytus. Odstawiamy słoik na 3 tygodnie. Następnie zlewamy nalewkę przez gazę do butelek, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce.

Sok z pigwy

składniki: 1 kg pigwy, 1 kg cukru
W wyprażonych słoikach układać warstwami obraną i pokrojoną na cienkie plasterki pigwę (bez gniazd nasiennych i nasion) z cukrem. Owoce ubić, ucisnąć i zasypać cukrem. W słoiku powstanie 4-5 warstw cukru. Słoiki odstawić na 5 dni w chłodne miejsce, dosypując każdego dnia warstwę cukru. Po tym czasie słoiki zamknąć, wstawić do lodówki. Wspaniały dodatek do herbaty i wody.

Miodowa pigwówka

Składniki : 1 kg owoców pigwy  /20 dag cukru / 1/2 szklanki miodu naturalnego / 3/4 litra wódki ze spirytusu- rozmajony spirytus
Pigwę myjemy, wyjmujemy gniazda, przecinamy na ósemki lub kroimy w grubą kostkę. Wkładamy do słoika i zasypujemy cukrem. Dolewamy 3/4 litra wódki ze spirytusu -czyli rozmajonego spirytusu ( spirytus rozcieńczamy przegotowaną, odstałą, zimną wodą w proporcji 1:1). Wódka kupna jest słabsza. Odstawiamy zamknięty słoik na ok. 4 tygodnie. Po tym czasie odcedzamy płyn od owoców. Dolewamy rozgrzany nad parą miód. Mieszamy dobrze i rozlewamy do butelek. Zostawiamy w butelkach na 2 miesiące. Pigwówka jest gotowa do spożycia .

Pigwówka z szafranem i geranium

proponowana przez p.Klaudynę z "Ziołowego Zakątka"
Składniki : 1 kg koniecznie dojrzałej pigwy bez gniazd i nasion/ 0,5l wody / 4-5 szt ususzonych liści garanium (anginki) / 15 dag brązowego cukru / mała szczypta szafranu / laska cynamonu / laska wanilii / 1 anyżek / 1 l dobrej wódki / 200ml spirytusu
Wykonanie :
Wszystko umieścić w garnku, gotować na małym ogniu przez 45 minut. Płyn odcedzić, schłodzić i wymieszać z wódką i spirytusem. Zlać do butelek. Pigwówka ma leżakować min. 2 miesiące. Im dłużej, tym lepsza w smaku.

I jeszcze jedna nalewka dla leniwych

Kilogram owoców umyj, osusz, usuń gniazda nasienne i pokrój. Włóż do słoja, dolej litr spirytusu i pół litra wódki. Szczelnie zamknij i odstaw na sześć tygodni w ciepłe miejsce. Po tym czasie nalewkę przefiltruj, rozlej do butelek.

ZIOŁOLECZNICTWO

Ze świeżych owoców można sporządzić wspomagający wyciąg przy leczeniu niedokrwistości, ponieważ pigwa zawiera bardzo dużo żelaza. Syrop z owoców można podawać w przypadku infekcji gardła. Owoce pigwy mają działanie antybakteryjne. Z powodzeniem mogą konkurować z cytryną jako dodatkiem do herbaty. Nalewka na alkoholu zastosowania w proporcji 1:5, działa korzystnie na obniżenie ciśnienia, kondycję serca, zmniejsza skurcze mięśni jelit. Przy zaburzeniach trawienia stosuje się pigwę z miodem i winnym octem.
W Chinach używa się kory pigwy do dezynfekcji trudno gojących się ran. W Rosji natomiast śluz uzyskany z moczonych w wodzie nasion pigwy stosuje się do leczenia poparzeń, podrażnień skóry oraz przy kaszlu i zapaleniach dróg oddechowych.

 

Zapytaj o produkt