Rośliny iglaste

Sosna górska / Kosodrzewina / Pinus mugo

Kategoria: Sosna
Gatunek o ciemnozielonych, sztywnych, lekko błyszczących igłach długości od 3 do 8cm. Na krzewie igły utrzymują się z reguły przez 5 lat, ale czasem dłużej. Pięknie kwitnie. Pokrój krzewiasty. Dorasta do 2-3m wysokości. Ciemnobrązowe szyszki występują pojedynczo bądź w skupieniu po 2-3 obok siebie. Dojrzewają wiosną, ale dopiero w trzecim sezonie. Sosna górska jest odporna na mrozy i ma bardzo małe wymagania glebowe. Dobrze rośnie zarówno na glebach kwaśnych, zasadowych, mokrych ale także i suchych. Preferuje stanowiska słoneczne.
Kosodrzewina i jej odmiany bardzo dobrze reagują na cięcie. Zabieg ten stymuluje krzewy do utrzymania gęstego, zwartego pokroju, należy jednak pamiętać, że cięcie sosen wykonuje się w ściśle określonym terminie. Odpowiednim terminem cięcia kosodrzewiny jest wiosna, a dokładnie moment, gdy na szczytach pędów pojawią się młode przyrosty. Zabieg najlepiej przeprowadzić zanim jeszcze na młodych przyrostach rozwiną się igły. Przyrosty te skraca się mniej więcej o połowę. Dzięki temu na pędach wykształci się wiele pąków bocznych, z których w przyszłym roku rozwiną się nowe gałązki.
Sosna górska jest rośliną uniwersalną. Świetnie prezentuje się w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i rabatach z innymi roślinami iglastymi i krzewami liściastymi. Doskonale nadaje się do obsadzania miejsc suchych, o niekorzystnych warunkach uprawowych, takich jak: ronda, cmentarze, ogrody dachowe, ogrody żwirowe i japońskie oraz wszelkiego rodzaju pojemników ustawianych na balkonach lub tarasach.

ZIOŁOLECZNICTWO

Syrop z młodych pędów sosny znany jest od bardzo dawna jako skuteczne lekarstwo na kaszel i przeziębienie. Młode przyrosty sosny o dł. do 10cm zbieramy na przełomie kwietnia i maja. Pędy są wtedy soczyste, lepkie od żywicy, pokryte jasnobrązową łuską.
Jak zrobić syrop z sosny - przepis:
    litrowy słoik młodych pędów sosny (przyrost z ostatniego roku);
    cukier;
    odrobina wody.
Przygotowanie syropu z sosny:
1. Po zerwaniu młodych pędów delikatnie je myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na kawałki wielkości centymetra. Innym sposobem na to, żeby pędy szybciej puściły sok jest ugniatanie ich drewnianym tłuczkiem.
2. Następnie w słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru (warstwę pędów grubości 3 cm posypujemy 4 łyżeczkami cukru). Na koniec można dodać odrobinę wody.
3. Słoik zakręcamy i odstawiamy w dobrze nasłonecznione miejsce na około tydzień (przy słonecznej pogodzie) lub dłużej (jeśli na zewnątrz jest pochmurno i deszczowo).
4. Po upływie tego czasu zlewamy do mniejszego słoiczka powstały syrop. Przechowywany w chłodnym i zaciemnionym miejscu nie straci właściwości leczniczych nawet przez kilka lat.
Przepis zaczerpnięty ze strony: http://www.poradnikzdrowie.pl
Zapytaj o produkt