Drzewka i krzewy owocowe

Jabłoń domowa / Malus domestica EMPIRE

Kategoria: Jabłonie

Odmiana zimowa. Owoce średniej wielkości, kuliste. Miąższ białokremowy z zielonkawym odcieniem, ścisły, średnioziarnisty, kruchy, soczysty kwaskowaty, smaczny.  Skórka gruba, gładka, błyszcząca z delikatnym nalotem, pokryta ciemnoczerwonym rumieńcem. Drzewo początkowo rośnie silnie, tworząc koronę wyniosłą, w starszym wieku kulistą. W okres owocowania wchodzi wcześnie, w 4-5 roku po posadzeniu. Owocuje obficie, corocznie.  Lubi słoneczne, osłonięte stanowisko oraz glebę przeciętną, żyzną. Podłoże lekko kwaśne o pH 6,2-6,7. Aby młode jabłonki po posadzeniu dobrze rosły i owocowały, należy przed sadzeniem przygotować glebę*.   Odporna na mączniaka, ale wymaga ochrony przed parchem. Zasługuje na uwagę ze względu na obfite,  coroczne owocowanie oraz późną porę dojrzewania owoców - dojrzałość zbiorcza w pierwszej dekadzie października, konsumpcyjna- w grudniu. Ma długi okres przechowywania w chłodzie - do kwietnia. Jest dobrym zapylaczem dla wielu odmian. Dla tej odmiany zapylaczami są : McIntosh, Oliwka Żółta, James Grieve, Paulared, Golden Delicious, Cortland i jego sporty, Melrose, Idared, Spartan.

Ciekawostka

Odmiana amerykańska otrzymana z nasion odmiany McIntosh w 1945 r.

*Przygotowanie podłoża pod sadzenie drzew i krzewów owocowych

Sadzenie jesienne:

Prace przygotowawcze należy rozpocząć na początku sierpnia od przekopania podłoża i wybrania korzeni uciążliwych chwastów np. kłączy perzu, pokrzywy, mniszka (mlecz). Można to zrobić również za pomocą herbicydów, zachowując okres karencji podany na opakowaniu środka. Po tym czasie grunt przekopać i rozsiać nawóz wieloskładnikowy, odpowiedni dla roślin owocowych. Gdy gleba jest za kwaśna - pH poniżej 6,2 , warto rozsiać wapno rolnicze (wg wskazań na opakowaniu). Potem rozrzucić warstwę torfu, kompostu, starego, próchnicznego obornika. Z braku takowego należy rozrzucić obornik granulowany. Wszystko przekopać.  Wysiać na obręb sadzenia drzewek tzw. nawóz zielony.  Może to być np. facelia. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz  pulchną i bogatą w składniki pokarmowe glebę. Do jesieni facelia nieco podrośnie, a gdy tylko zawiąże pąki kwiatowe, trzeba posiekać ją szpadlem i  dokładnie przekopać ją z glebą. Aby przyspieszyć rozkład zielonej masy, przed przekopaniem rozsyp na facelię nieco nawozu azotowego. Na tak przygotowanym stanowisku z powodzeniem możesz sadzić wszystkie drzewa owocowe, a także krzewy owocowe, truskawki, poziomki, maliny, jeżyny, pnącza owocowe. Dla krzewów wybitnie kwaśnolubnych np. borówki amerykańskiej rozsypujemy na powierzchni i do samego dołka grubą warstwę kwaśnego torfu (pH 3,5). Nie zapomnijmy po posadzeniu dobrze podlać rośliny.

Sadzenie wiosenne:

Ziemię głęboko przekopujemy i usuwamy korzenie chwastów trwałych np. mniszka, perzu. Można to zrobić również za pomocą herbicydów, zachowując okres karencji podany na opakowaniu środka. Musimy ją również wzbogacić w substancje organiczne i mineralne. Na przestrzeni ok. 1 m 2 rozsypujemy substrat torfowy, obornik lub kompost oraz rozsiać nawóz wieloskładnikowy, odpowiedni dla roślin owocowych ( dawki wg zaleceń producenta nawozu). Na żyznych, dobrze uprawionych glebach, wystarczy zaprawić same dołki, w które będziemy sadzić rośliny. Nie zapomnijmy po posadzeniu dobrze podlać rośliny.

PRZEPISY  KULINARNE

Chutney jabłkowy   ze strony www.tesco.pl

Składniki : 4 jabłka /1 łyżeczka startego świeżego imbiru /1 laska cynamonu /2 gwiazdki anyżu /2 łyżki cukru /2 łyżki gorczycy /1 łyżeczka pokruszonej suszonej papryczki chilli /1 łyżeczka kurkumy /2 łyżki oleju / 20 ml wody
Wykonanie:
Przygotuj dwa małe słoiczki, mniej więcej po 150 ml objętości. Umyj je i wyparz razem z zakrętkami. Jabłka umyj i obierz. Wytnij gniazda nasienne i pokrój w grubą kostkę. W dwulitrowym garnku rozgrzej olej, następnie wrzuć gorczycę, a kiedy zacznie ona mocno strzelać dorzuć cynamon i anyż. Smaż przyprawy przez kilka sekund, następnie wrzuć pokrojone jabłka oraz kurkumę i smaż jeszcze ok. 5 min, cały czas mieszając. Wlej wodę i duś jabłka przez następne 10–15 min. Dosyp cukier i smaż całość na dużym ogniu, ciągle mieszając przez kolejne 15–20 minut. Tak przygotowany, gorący chutney nałóż do przygotowanych słoiczków i zakręć. Przechowywać w lodówce.
Zapytaj o produkt