Kolekcja hortensji

Hortensja bukietowa / Hydrangea paniculata DART'S LITTLE DOT 'Darlido' PBR

Kategoria: Hortensja bukietowa
Bardzo ładna karłowa, zwarcie rosnąca odmiana dorastajaca do wysokości 1m. Kwiatostany kremowo-białe o naokrąglonym kształcie. Kwitnie późnym latem przez sierpień i wrzesień. Odmiana w pełni mrozoodporna i zdrowo rosnąca. Potrzebuje do bujnego kwitnienia żyznej, próchniczej i wilgotnej ziemi wzbogaconej rozłożonym lub granulowanym obornikiem albo kompostem. Stanowisko półcieniste lub słoneczne, ale nie silnie nagrzewające się. Dobrze znosi okresowe podsuszenia. Roślina prawidłowo posadzona i pielęgnowana potrafi cieszyć nas pięknymi, dość dużymi kwiatami przez prawie dwa miesiące. Nadaje się do uprawy nawet dla leniuchów albo dla tych, którzy mają mało czasu na pracę w ogrodzie. Posadzona w żyznym podłożu, ścięta nad 2-3 parą pąków na wiosnę, zasilona nawozem do hortensji, nie wymaga dalej specjalnej pielęgnacji. Dla nieposiadających ogrodu polecamy posadzenie hortensji 'Darlido' w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Doskonale mieści się na rabatach przy ścianach domów dorastając do wysokości parapetów.
Hortensja pięknie wygląda w zestawieniu z wieloma bylinami. W tym czasie kwitną rudbekie, liatra kłosowa, szałwie, lawenda, słoneczniczek, jeżówki, ostróżki, tojad mocny, floksy, agastache, lilie i inne byliny, a z krzewów pięciorniki i budleje Dawida. Polecamy je posadzić w większych grupach obok hortensji. Hortensja posadzona w długim szpalerze razem z bylinami wyglada zachwycająco!

UPRAWA W POJEMNIKU

Pojemnikiem dla hortensji może być prawie wszystko - kosz, donica, stary duży, gliniany garnek do kiszenia kapusty, skrzynka drewniana czy nawet wydrążony pień drzewa. Dobrze jeśli ma głębokość większą niż 60cm i szerokość powyżej 50cm. Dno musi mieć otwory drenacyjne i powinno być wyłożone potłuczoną cegłą, grubym żwirem, kamykami lub choćby grubym keramzytem.
Podłoże do uprawy w pojemniku powinno mieć pH 5,5-6. Musi być żyzne, z dodatkiem obornika i/lub kompostu, nawozu mineralnego do hortensji. Zamiast tego nawozu można zastosować też zamiennie nawóz mineralny o spowolnionym działaniu. Do uprawy w pojemniku do mieszanki podłoża można też dodać ok.1-2 kg rozdrobnionej kory sosnowej. Sadzimy w taki sposób, by zostało nam ok. 5-7 cm przestrzeni od krawędzi pojemnika na swobodne podlewanie roślin.
Podstawowym błędem popełnianym w uprawie pojemnikowej jest częste silne przesuszanie podłoża, w którym roślina rośnie. Podłoże powinno być podlane tak, by było mokre do samego dna. Należy zabezpieczyć pojemnik, by ograniczyć nagrzewanie się pojemnika i podłoża. Nasze propozycje ? Na silnie nasłonecznionych tarasach czy balkonach proponujemy zastosować metodę "pojemnik w pojemnik". Przestrzeń pomiędzy pojemnikami wysypujemy ziemią lub wilgotną korą. Do ochrony przed słońcem można użyć też np. worków jutowych i ozdobnie przewiązać je sznurkiem lub kolorową rafią bądź wstążką. Rośliny w pojemnikach zimujemy :
- w chłodnych piwnicach, w których temperatura oscyluje pomiędzy 0 a 5 st.C.
- dołujemy je w ogrodzie w ziemi tak, by podstawa rośliny znalazła się ok. 5-6 cm pod powierzchnią ziemi i usypujemy nad nimi kopczyk z ziemi;
- na tarasie stawiamy pojemnik z rośliną na grubym, conajmniej 10cm grubości steropianie, otaczamy ją równie grubym steropianem lub sklejką, wielowarstwowym kartonem, obwiązujemy sznurkiem i puste miejsca wypełniamy nienasiąkającym wodą wypełniaczem np. pokruszonym steropianem. Pozostawienie rośliny w pojemniku bez zabezpieczenia może spowodować jej wymarznięcie.

 

 

Zapytaj o produkt