Borówka wymaga odpowiedzniej gleby, nawozu i stanowiska. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak o nią zadbać, żeby dawała obfite plony, zapraszam do lektury.

 

Zawartość witaminy C w owocach, wynosi średnio 10 mg, co stanowi około 1/3 dziennej ilości zapotrzebowania przez człowieka. Zawierają także witaminę B1, B2, B3, B6 czy kwas foliowy, przeciwdziałają chorobom układu krążenia. Ponadto borówki wpływają dobroczynnie na pracę jelit oraz obniżają poziom „złego” cholesterolu. Samo zdrowie szczególnie jeśli wyhodujemy je sami bez zbędnych oprysków wykorzystywanych na plantacjach.

  1. Stanowisko i wymagania

Najlepiej rośnie na stanowisku nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru(szczególnie odmiany, które słabo zimują). Borówka potrzebuje kwaśnej ziemi, dlatego jeśli  w waszym ogrodzie nie ma odpowiedniej gleby to warto zaopatrzyć się w zakwaszacz i ziemię o odpowiednim ph do posadzenia rośliny. Nie znosi odczynu zasadowego.  Po posadzeniu warto wysypać korę wokół roślin, ponieważ lekko nada ona kwasowość gleby, oraz sprawi że ziemia nie będzie szybko przesychać.

2.Nawożenie i podlewanie 

Od marca do czerwca co miesiąc należy dostarczyć krzewom nawozu na bazie azotu, by zaczęły intensywny wzrost. Pierwszą dawkę stosujemy od razu po kwitnieniu krzewów, drugą na początku czerwca, a trzecią pod koniec czerwca, gdy skończy się okres silnego wzrostu owoców. Do tego pod koniec lata należy nawieźć borówkę nawozem jesiennym. Dzieki temu będa one lepiej przygotowane do zimowania.

Podlewanie jest najważniejsze, w okresie tworzenia się owoców. Szczególnie ważne jest, aby podlewać rośliny posadzone blisko budynków, poniewaz tam ziemia szybciej wysycha. Podlewanie jest konieczne podczas występowania długich upałów. Należy pamiętać, żeby nie przesuszyć roślin. 

3. Cięcie borówki

Borówki w odróżnieniu od innych krzewów nie przycinamy po posadzeniu (chyba że są jednoroczne, dla wzmocnienia korzeni). Pierwsze cięcie korekcyjne wykonujemy na roślinie po czterech latach. Do tego czasu tniemy tylko gałęzie uschnięte lub chore i zagęszczające środek krzewu. Usuwa się wówczas wszystkie najstarsze pędy. Przeciętnie w dobrym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych. Najlepsze owocowanie mamy wtedy, gdy na roślinie są pędy 2-3-letnie, najwyżej 4-letnie.