Sadzenie roślin wydaje się banalnie proste, ale jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach i nietrudno popełnić błąd. Dlatego u progu wiosny warto przypomnieć najważniejsze zasady sadzenia, tak aby zakupione przez nas drzewa, krzewy i byliny były trwałą ozdobą ogrodu.

 

Najważniejsze, zanim jeszcze sięgniemy po szpadel, jest poznanie wymagań wybranych przez nas roślin odnośnie stanowiska oraz rodzaju podłoża, a w szczególności jego pH, żyzności  i wilgotności. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, czy dane drzewo lub krzew preferuje miejsce słoneczne, czy cieniste, wystarczy wejść na stronę związku szkółkarzy polskich. Znajdziemy tam niezbędne informacje dotyczące upraw kilku tysięcy roślin drzewiastych i bylin. 

Sadzenie zaczynamy od przygotowania miejsca w ogrodzie. Po usunięciu chwastów wykopujemy dół, który powinien być dwukrotnie większy, od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Jeśli gleba nie odpowiada wymaganiom sadzonych roślin , można poprawić jej właściwości. Ziemię piaszczystą wzbogacimy dodatkiem kompostu lub żyznej ziemi ogrodniczej, gleby gliniaste rozluźniamy piaskiem. Zastosowanie torfu pozwoli obniżyć pH podłoża, a zmielona kreda alkalizuje glebę. 

Kolejnym istotnym krokiem jest nawodnienie rośliny. Najlepiej włożyć ją razem z doniczką do wiadra z wodą i poczekać aż bryła nasiąknie. Drzewa i krzewy z gołym korzeniem moczymy przez 3-5 godzin. Następnie przenosimy rośliny do dołu, korzenie układamy na uformowanym na dnie kopczyku i zasypujemy podłożem, uważając, aby żaden korzeń nie był podwinięty do góry. Podłoże udeptujemy formując wokół roślin małe wgłębienie ułatwiające podlewanie.

WAŻNE! Roślina powinna znaleźć się na tym samym poziomie na jakim rosła wcześniej w szkółce lub pojemniku. Często popełnianym błędem jest zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie roślin. W pierwszym przypadku drzewa i krzewy są narażone na niedobór wody i mogą się przewracać, zaś w drugim przypadku wzrasta zagrożenie występowania chorób podstawy pnia

Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, ściółkujemy korą ogrodową, która powstrzymuje rozwój chwastów i ogranicza wysychanie podłoża. Na koniec najważniejsze- dopóki rośliny się dobrze nie zakorzenią i nie przyjmą, nie nawozimy ich.