Rośliny liściaste

Głóg jednoszyjkowy / Crataegus monogyna VARIEGATA

Kategoria: Drzewa liściaste

zmienne ubarwienie roślinydrzewo kwitnąceokres kwitnieniawysokość roślinystanowisko słoneczneśrednia wilgotność podłożamała wilgotność podłożaowoce jadalne

Bardzo ładna odmiana rosnąca w formie niedużego drzewa lub krzewu o nieregularnej, zaokrąglonej koronie i atrakcyjnych liściach. Liście butelkowozielone, błyszczące, z szerokimi białokremowymi przebarwieniami. Kwiaty białe, pachnące, pojawiające się w maju, czerwcu.  Owoce kuliste, ciemnoczerwone, dorodne, mięsiste, jadalne, słodkie w smaku, lubiane przez ptaki. Osiąga ok. 4 m wysokości i szerokości. Gatunek odporny na zanieczyszczenie i suche powietrze. Preferuje wapienne, głębokie, bogate w składniki odżywcze gleby, ale rośnie także na uboższych. Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Zaszczepione na pniu w formie niskopiennego drzewa są doskonałe do obsadzania wąskich ulic i parkingów. Polecamy do każdego rodzaju ogrodu, parku.

ZIOŁOLECZNICTWO

Właściwości lecznicze

Sporządzane nalewki, wyciągi i inne preparaty lub leki z kwiatów i owoców głogu dobroczynnie wpływają na rozkurczanie naczyń wieńcowych, mięsień sercowy, ciśnienie krwi oraz na układ nerwowy (posiadają właściwości uspokajające). Pomagają przy leczeniu między innymi nerwicy serca, miażdżycy naczyń wieńcowych, stanów przedzawałowych i pozawałowych  mięśnia sercowego. Leki sporządzane na bazie kwiatostanów głogu poprawiają również dotlenienie mózgu, oddalają zawroty głowy i bronią przed tzw. otępieniem starczym (demencją).

Owoce

Surowcem leczniczym są kwiatostany oraz owoce. Zawierają m.in. cukry, flawonoidy, kwasy organiczne, glikozydy, garbniki, cholinę, witaminę C, karoten.
Owoce najlepiej suszyć w ciemnej suszarni albo w piecu, w temperaturze max do 40 st.C.
Owoce głogu zrywa się od września. Niektórzy praktykują zbieranie owoców nadmarzniętych, ale taki surowiec traci sporo witaminy C i zwykle nadaje się tylko na wino lub przetwory. Owoce głogu, zrywane bez ogonków, przeznaczamy od razu na przetwory bądź suszymy w lekko podgrzanych piekarnikach.

Kwiaty

Kwiatostany zawierają m.in. flawonoidy, olejek lotny, kwasy organiczne, cholinę, składniki mineralne. Zbieramy je na początku kwitnienia. Surowiec należy dokładnie wysuszyć. W przypadku kwiatów suszymy je w suchym, przewiewnym miejscu, chroniąc przed słońcem- w warunkach domowych np. na strychu.
Dawniej w odwarze z kwiatostanów głogu (albo całych kwitnących gałązek) kąpano dzieci mające problemy z zasypianiem i zbytnią nerwowością. W celach leczniczych używane są kwiatostany z kilkoma listkami.

PRZEPISY KUCHARSKIE

Dżem z głogu

Składniki: 0,5 kg świeżych, jędrnych, dojrzałych owoców głogu /  0,5 kg cukru / 150 ml wody mineralnej niegazowanej
Wykonanie:
Z owoców usunąć pestki, zalać wodą i gotować przez 20 minut na średnim ogniu, mieszając, aż owoce będą całkiem rozgotowane. Następnie przetrzeć je przez sito lub zmielić blenderem. Po uzyskaniu przetartej masy dodać cukier i podgrzewać aż się  rozpuści. Gotować 10 minut. Odstawić pod przykryciem do następnego dnia. Następnie owoce mieszając doprowadzić do wrzenia i gotować tak długo, aż staną się szkliste. Gotujący się jeszcze dżem nakładać do słoiczków, zakręcać, ustawiać do góry dnem do wystygnięcia. Potem przestawić do piwnicy lub w inne chłodne miejsce.
Zapytaj o produkt